Contact Information

District Office
205 Union Street NE
Chatfield, MN 55923

Phone: 507-867-3240
Fax: 888-518-0704

Chatfield High School
205 Union Street NE
Chatfield, MN 55923

Phone: 507-867-4210
Fax: 888-518-0701

hsfrontoffice@chatfieldschools.com

Chatfield Elementary
11555 Hillside Drive
Chatfield, MN 55923

Phone: 507-867-4521
Fax: 888-518-0702

ESFrontOffice@chatfieldschools.com

Administration:

Edward Harris, Superintendent - eharris@chatfieldschools.com
Rinnea Kreter, Administrative Assistant to the Superintendent - rkreter@chatfieldschools.com
 
Shane McBroom, Elementary Principal - smcbroom@chatfieldschools.com
Eric Nelson, High School Principal - enelson@chatfieldschools.com
 
LuAnn Klevan, Community Ed Director - lklevan@chatfieldschools.com
Dan Schindler, Activities Director - dschindler@chatfieldschools.com
Damon Lueck, Technology Director - damon@chatfieldschools.com
Trista O'Connor, Business Manager - toconnor@chatfieldschools.com 

 

Staff Directory Search

  • Location
  • Department

Laura Adams

High School Media Assistant, Jr. Class & Prom Advisor
Media Center

Kirk Affeldt

5th Grade Teacher, JH Football coach

Kirsten Armstrong

3rd Grade Teacher

Renee Bakken

Pre-School Teacher

Tom Bance

Elementary PE Teacher, B-squad Football & Baseball Coach

Brian Baum

HS PE & Health Teacher,, Varsity Baseball Coach

Karla Becker

Speech Pathologist
Special Education

Lee Becker

MS Social Studies Teacher

Brent Berge

Head Softball Coach

Joshua Berhow

2nd Grade Teacher, Assistant Football Coach, 7th Grade Boys Basketball Coach

Brooke Boelter

Elementary Front Office Admin Assistant

Ann Bolton

3rd Grade Teacher

Judith Burk

HS Paraprofessional
ALP Program

Courtney Buss

Elementary Paraprofessional
Special Education

Christina Carr

Principal's Secretary
High School Office

Lisa Chiglo

1st Grade Teacher

Stacie Conway

HS Science Teacher, Homecoming Coronation coordinator, Delta Co-advisor

Stephanie Copeman

Co-Head Speech Advisor

Jennifer Dahley

Valleyland Assistant Coordinator

Jodie Daniels

MS Science Teacher, MS Student Council Advisor

Sue Danielson

Elementary Paraprofessional
Technology

Jeff DeBuhr

HS Math Teacher, Varsity Track & Field Coach

Niki DeBuhr

HS Social Studies Teacher, Varsity Cross Country Coach, Delta Co-advisor

Danielle Derleth

Elementary Paraprofessional
Special Education

Lyle Dietz

HS Paraprofessional

Corey Dornack

6th Grade Teacher

Jolene Dornack

3rd Grade Teacher

Kim DuBord

Preschool Aide

Terri Dudek

Guidance Counselor Administrative Assistant

Kaitlin Dunlay

Kindergarten Teacher

Sara Duxbury

HS Guidance Counselor, Senior Class Advisor, Title IX Coordinator
Counseling, High School Office

Chad Eickhoff

Athletic Trainer

Kaitlin Ellringer

5th Grade Teacher

Elma Erding

ES Paraprofessional

Lisa Erding

ES Paraprofessional
Special Education

Claire Foley

Paraprofessional
Special Education

Stacy Fritz

High School Teacher, FFA advisor
Agriculture

Nora Gathje

High School Teacher, MN Honor Society advisor, Science Fair advisor, STEM Club advisor
Science

Jaden Glenzinski

Education

Katie Goldsmith

1st Grade Teacher
Elementary Education

Mindy Grabau

School Nurse
High School Office

Paul Grafe

Elementary Custodian
Custodial

Angie Grant

ECFE Coordinator - ECFE Parent Educator
Community Education

Jolene Greenwaldt

Paraprofessional PCA

Kathy Gudmundson

Elementary nursing assist.
School Nurse

Jessica Hanson

High School Teacher, Knowledge Bowl Advisor, Delta Co-advisor, Technovation advisor
Activities, Science

Ed Harris

Superintendent
District Office

Jay Harstad

Middle School Teacher
Math

Jayna Harstad

Early Childhood & Elementary Teacher
Special Education

Bayli Henderson

Kindergarten Teacher
Elementary Education

Erica Holland

Title One Math Para
Title I

Heather Hopp

Administrative Assistant, Speech Para
Special Education, Speech - Special Education, District Office

Sarah Hopp

Elementary Media Assist.
Media Center

Adam Hurley

HS Teacher
General Education

Steve Irish

Head Engineer
District Office

Blake Jansen

High School Teacher, Delta Co-advisor
Activities, Foreign Language

Jeff Johnson

HS Physical Education Teacher,, Varsity Football coach

Kate Johnson

Elementary Teacher
Elementary Education
School: 5078674521

Todd Johnson

High School Teacher, Economics

Elissa Johnsrud

Elementary Teacher
ADSIS Program

Kirsten Johnston

High School Teacher
Special Education

Crystal Jorgenson

Elementary Paraprofessional
Special Education

Jeanette Kappers

Preschool Aide
Community Education

Kristie Kayfes

Elementary Paraprofessional
Special Education

Julie Keefe

Principal's Administrative Assistant
High School Office

Ashley Kester

Social Worker, Elementary Student Council advisor
Counseling, Elementary Office, District Office, Social Worker

LuAnn Klevan

Community Education Director-504-DAC-Wellness Coordinator, Trap Team advisor
Community Education, District Office

Sara Kling-Punt

K12 Student Coordinator

Brian Kobs

4th Grade Teacher
Elementary Education

Lisa Kohlmeyer

Employee/Payroll Coordinator
District Office

Rinnea Kreter

Administrative Assistant to the Superintendent
District Office

Robyn Lampert

High School Teacher
English

Helen Lange

Elementary Paraprofessional - Valleyland Assistant Coordinator
Special Education- Community Education

Mitch Lee

Middle School English, Spelling Bee advisor
English

Nikki Lee

HS Paraprofessional
Special Education

Jeff Lindeland

HS Custodian
Custodial

Regan Little

Facilities Coordinator, AD Assistant
Activities, Facilities - Activities

Bailee Loberg

Kindergarten Teacher
Elementary Education

Deborah Long

Preschool Aide
Community Education

Shannon Love

Social Worker
Counseling, High School Office, District Office, Social Worker

Damon Lueck

Director of Technology
Technology

Kelsey Lueck

2nd Grade Teacher
Elementary Education

Breanna Macleod

HS Para
Special Education

Jessica MacLeod

Music Teacher
Elementary Education

Joshua Maricle-Roberts

High School Teacher, History Day advisor, SADD Co-advisor
Social Studies

Matt Mauseth

High School Teacher, Varsity Wrestling Coach
Special Education, Activities

April McBroom

Pre-School Teacher
Community Education

Jeremy McBroom

Varsity Boys Basketball
Activities

Marlys McBroom

Elementary Cook
Food Service

Shane McBroom

Elementary Principal
Elementary Office

Missy Meeker

Elementary Paraprofessional
Special Education

Brian Meyer

Custodian
Custodial

Kaitlyn Meyer

4th Grade Teacher
Elementary Education

Ruth Mikos

Elementary Teacher
Art

Tom Moody

High School Teacher
ALP Program

Melanie Murphy

2nd Grade Teacher
Elementary Education

Grace Myhre

Elementary Float Teacher sub
Elementary Education
School: 5078674521

Eric Nelson

High School Principal
High School Office

Tanya Nelson

4th Grade Teacher
Elementary Education

Tyler Nielsen

HS Business/Economics

Julie Obritsch

Preschool Aide
Community Education

Kjirsten Oehlke-Kramer

PK Long-term Sub

Anna Olson

Title One

Eric Ottman

Custodial
Custodial

Melissa Papenfus

School Psychologist
Counseling, Special Education

Sue Peterson

Elementary Paraprofessional
Special Education

Abigail Potter

High School Teacher, Art Club Advisor, Delta Co-advisor
Activities, Art

Debbie Priebe

Elementary Paraprofessional
Special Education

Tracy Raaen

1st Grade Teacher
Elementary Education

Kelly Reinecke

Elementary Teacher
Special Education

Leslie Roline

Preschool Aide
Community Education

Janel Sackreiter

Preschool Teacher

Jim Sawyer

Food Service Director, Concessions advisor
Activities, District Office, Food Service

Greg Schaitel

Elementary Teacher
Special Education

Rachel Schieffelbein

Preschool Aide, Speech Coach
Community Education, Activities

Krista Schild

ADSIS Paraprofessional
General Education

Dan Schindler

Activities Director
Activities, District Office

Marica Schindler

HS Paraprofessional, MS Math Enrichment Teacher, HS Student Senate co-advisor
General Education

Katy Schleusner

Band Grades 5-12, Music Grades 7 & 8, Colorguard coach, Delta Co-advisor
Music

Geri Schmeckpeper-Hanson

HS Paraprofessional
Special Education

Katie Schumann

Elementary Paraprofessional
Special Education

Brenda Semmen

ADSIS Reading
Elementary Education

Angela Severson

JH Softball Coach

Ann Shanahan

6th Grade Teacher
Elementary Education

Desirae Sherman

Principal's Administrative Assistant
Elementary Office

Zac Shoupe

Technology Coordinator
Technology

Greg Silha

HS Paraprofessional
Special Education

Tyler Simpson

High School Choir Teacher, Yearbook Advisor
Music

Cheri Stageberg

High School Math

Sue Tangen

Valleyland Coordinator
Community Education

Paula Tessier-Honsey

Elementary Paraprofessional
Special Education

Hannah Theede

HS Nurse
School Nurse

Kathy Thiss

School Nurse
Elementary Office

Michele Thompson

Accounting Assistant, HS Student Senate co-advisor
District Office

Izabell Tollefson

Paraprofessional
Special Education

Kyle Tollefson

5th Grade Teacher
Elementary Education

Sean Trewin

High School Teacher
Special Education

Emily Tutland

Elementary Special Ed. Teacher

Savannah Vold

Girls' Wrestling Coach

Ben Volker

High School Teacher, Service Club advisor
English

Ahn Vu

Special Education Paraprofessional
Special Education

Paul Wagner

6th Grade Teacher, Varsity Golf Coach
Activities, Elementary Education

Connie Walker

Elementary Paraprofessional
ADSIS Program

Kristine Welper

Kindergarten Teacher
Elementary Education

Tim Willette

High School Teacher, Assistant FFA advisor
Agriculture